Kabina prysznicowa w łazience. Gdzie i dla kogo?

arrow_right_alt wszystkie artykuły

Montaż kabiny prysznicowej, to swoista wisienka na torcie budowanej czy remontowanej łazienki. Pojawia się, kiedy inne elementy w pomieszczeniu są dokończone. Nie oznacza to jednak, że dopiero wtedy możemy zacząć myśleć o wyborze kabiny prysznicowej. Podstawową funkcją łazienki jest jej przydatność do codziennej toalety i tej funkcjonalności powinniśmy podporządkować nasz projekt.

Przykład aranżacji łazienki kabina prysznicowa AQUANTE kolekcja Corone, kwadratowa

Co to oznacza? Ni mniej ni więcej tylko to, że od samego początku powinniśmy myśleć o rozlokowaniu umywalki bądź też umywalek i właśnie kabiny prysznicowej. Zwłaszcza tego ostatniego elementu. Powodów jest dużo, najważniejszy to ten, że kabina, to najczęściej największy element wyposażenia łazienki.

Dlatego kabina prysznicowa powinna być ulokowana w miejscu, które nie zakłóci komunikacji w łazience, a jednocześnie dostęp do niej będzie łatwy. Oczywiście mniejszym problemem jest takie zaprojektowanie nowej łazienki w budowanym domu, zwłaszcza jeśli zadbamy o wystarczającą przestrzeń. Wtedy już na etapie projektu możemy zaplanować odpowiedni dostęp do hydrauliki, zaprojektować miejsce na listwę ściekową lub brodzik. Jeśli dysponujemy wystarczającą powierzchnią w czasie budowy bądź remontu możemy zaprojektować wnękę do której zamontujemy drzwi prysznicowe.

Wybór kabiny prysznicowej determinuje więc przede wszystkim rozmiar łazienki i jej ustawienie. Na przykład w starym budownictwie nadal pomieszczenia łazienek są często wąskie. Jeśli mamy do czynienia z tym przypadkiem możemy, zamiast wstawiać tradycyjną kabinę, wydzielić fragment pomieszczenia zamykając go drzwiami prysznicowymi.

Jeśli łazienka ma nieregularny kształt, warto zastanowić się nad asymetrycznymi kabinami prysznicowymi i wykorzystać to, do stworzenia oryginalnego projektu łazienki. 

Nie tylko powierzchnia i kształt łazienki mają wpływ na wybór kabiny prysznicowej. Także to, kto będzie z niej korzystał. Kabiny stawiane bezpośrednio na płytkach, to nie tylko modny trend, ale również często konieczność. Montaż kabiny z niską listwą podłogową, to też wygoda dla osób mających problemy z poruszaniem się, jeżdżących na wózkach i ich opiekunów. Umożliwiają one bezproblemowe wjechanie czy wejście pod prysznic, w którym można ustawić specjalne krzesła, na których będzie można dokonać czynności higieny osobistej. W tych wypadkach warto pamiętać o wyposażeniu kabiny w specjalne uchwyty, które pomogą korzystać z kabiny prysznicowej.

Tam, gdzie nie ma możliwości posadzenia kabiny bezpośrednio na płytkach (montaż odpływu w podłodze wymaga dość głębokiego wkucia się w posadzkę – nie w każdym budynku jest taka możliwość), kabinę osadzimy na brodziku. Dziś dostępne na rynku jest szeroka gama tych produktów. Od obniżonych do minimum do głębokich brodzików z siedziskami, które spełniają funkcję miniwanny. Te rozwiązania wydają się szczególnie przydatne w domach, w których są małe dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że użycie tych najwyższych zmusza do szukania niższych kabin prysznicowych. Standardowe kabiny prysznicowe mają około 200 cm wysokości. Głębokie brodziki nawet ponad 40 cm. Tymczasem wysokość pomieszczeń, to najczęściej około 250 cm (przepisowa wysokość pomieszczeń w budynkach mieszkalnych).

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze kabiny prysznicowej jest rodzaj materiału, z którego została wykonana. Tu wielkiego wyboru nie ma. Podstawowy podział, to kabiny profilowe i bezprofilowe oraz ze szkła i z innych materiałów, najczęściej pleksi.

Szklane kabiny mocowane do ścian systemem klamer i uchwytów bądź też profili przyściennych, to opcja doskonale sprawdzająca się we wszystkich wnętrzach, to opcja droższa ze względu na użyte do ich produkcji materiały (szkło, mosiądz, stal nierdzewna). Szkło, jak i elementy mocujące kabinę prysznicową może mieć różne kolory oraz inne elementy zdobiące (na przykład grafiki). Do produkcji tego rodzaju kabin prysznicowych stosuje się szkło poddane procesowi hartowania, dzięki czemu szkło jest bezpieczne, nawet w przypadku jego uszkodzenia. Dodatkowo bywa zabezpieczone specjalną folią. Można je postawić zarówno na brodzikach, jak bezpośrednio na płytkach.

Kabiny z tworzywa sztucznego, to tańsze rozwiązanie, które sprawdza się tam, gdzie potrzeba szybko zamontować kabinę prysznicową. Są mniej trwałe, najczęściej montowane tylko na brodzikach. Ze względu na mniejszą trwałość, zaleca się ich regularną wymianę.