Łazienka dla seniorów

arrow_right_alt wszystkie artykuły

Wybór kabiny prysznicowej, to decyzja, która nie zawsze zależy od naszych intencji związanych na przykład z oszczędnościami, które gwarantuje racjonalne korzystanie z prysznica. To często udogodnienie, na które decydujemy się ze względów na stan zdrowia.

 

Kabina prysznicowa Aquante - Slido

Kabina prysznicowa Aquante – Slido z niską listwą podłogową i szerokim wejściem, postawiona bezpośrednio na posadzce z niską listwą podłogową ułatwiającą dostanie się do niej osobom z problemami z poruszaniem.

Współczesny prysznic wymyślił Vincent Priessnitz, od którego nazwiska pochodzi nazwa „prysznic”. I stworzył go nie dla higieny, ale w ramach stosowania hydroterapii, czyli szeroko rozumianego wodolecznictwa.

Dziś ta gałąź lecznictwa wykracza daleko poza wynalazek niemieckiego propagatora kąpieli pod wodą płynącą, a urządzenie znajduje się w milionach łazienek na całym świecie. Nikt też nie kwestionuje zdrowotnych właściwości pobudzającego tuszu, natomiast kabiny prysznicowe stały się popularne w wielu domach ze względów nie leczniczych, a z powodu problemów z utrzymaniem higieny u niektórych osób, dla których korzystanie z wanny stanowi kłopot.

Pod prysznicem łatwiej bowiem dokonuje się zabiegów higienicznych osobom z problemami z poruszaniem się. Czy to spowodowanych przebytymi chorobami, kontuzjami czy wiekiem. Prysznic z niskim brodzikiem lub kabina prysznicowa postawiona na posadzce, pozwalają nawet na wjechanie pod prysznic na wózku inwalidzkim.

Dokupując do prysznica specjalny taboret (krzesło pod prysznic) osoba z kłopotami w utrzymaniu pozycji stojącej może samodzielnie dokonać kąpieli na siedząco bez konieczności kłopotliwego „wspinania się” do wanny. To rozwiązanie ułatwi również takie zabiegi opiekunom osób z takimi problemami.

Mając w planach montaż kabiny prysznicowej z myślą o podobnych zastosowaniach warto rozejrzeć się za kabiną montowaną bezpośrednio na podłodze z niską listwą podłogową (montowaną przy drzwiach w celu ograniczenia ewentualnego wypływania wody) lub bez niej.

Należy również zwrócić uwagę na sposób otwierania drzwi kabiny prysznicowej. Optymalnym rozwiązaniem są drzwi składane, które pozwolą zarówno na samodzielne dostanie się do kabiny (wjechanie na wózku), jak przy pomocy osoby drugiej.

Możemy również zrezygnować z drzwi, wybierając kabinę prysznicową typu walk-in. To najprostsze rozwiązanie, to szklana ścianka wydzielająca w łazience strefę prysznica. W zależności od miejsca i kształtu łazienki może być montowana „do ściany” lub jako walk-in wolnostojący.