Mosiądz w kabinach prysznicowych, to… samo zdrowie

arrow_right_alt wszystkie artykuły

Materiały używane do produkcji kabin prysznicowych różnią się mając wpływ na ich użytkowość, ale także wytrzymałość, a co za tym idzie czas jaki będzie nam służyła. Jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w dobrych kabinach prysznicowych jest mosiądz.

wellbe zawias unoszony kabina prysznicowa aquante

Mosiądz to stop metali: miedzi i cynku w różnych proporcjach i z dodatkami różnych pierwiastków. Proporcje stopu oraz zróżnicowana zawartość innych składników w mosiądzu mają wpływ na jego właściwości. To zaś bardzo ważne w przypadku stosowania miedzi, jako materiału, z którego wykonywane są uchwyty, stabilizatory czy klamry kabin prysznicowych. Stop musi znosić trudne warunki, wysoką wilgotność, temperaturę czy działanie środków chemicznych. Specyficzną cechą mosiądzu jest jego korozja powodowana przez chlor zawarty w wodzie. Jego obecność powoduje ubytki cynku w stopie. Na szczęście w stosowanych u nas elementach mosiężnych, stop nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą.

Do produkcji kabin prysznicowych najczęściej stosuje się tzw. mosiądz odlewniczy, który zawiera oprócz podstawowych składników szereg innych pierwiastków. Mieszanka pozwala na pokrycie stopu chromem (galwanizowanie) czy jego malowanie w sposób gwarantujący trwałość powłok. Naturalnie mosiądz może mieć różne kolory (jego odcienie, to również wypadkowa proporcji składników użytych w stopie) od srebrnego po ciemnozłoty. Faktycznie zaś można go zabarwić na dowolny kolor. Najpopularniejsze są okucia chromowane na tzw. wysoki połysk. Lustrzany efekt świetnie komponuje się z różnymi dodatkami i wyposażeniem łazienek.

Cechą mosiądzu, o której rzadziej się wspomina jest jego działanie na rozmaite drobnoustroje mogące wywoływać choroby. Tę potwierdzoną badaniami właściwość antywirusową, zdolność do zwalczania różnego rodzajów grzybów i bakterii, itp. mosiądz zawdzięcza obecności miedzi, która posiada takie właściwości. Stąd jej szerokie zastosowanie w medycynie czy przemyśle spożywczym. Zawierające miedź okucia kabin prysznicowych i innych elementów wspierają nas w walce z chorobami wywoływanymi przez chorobotwórcze drobnoustroje i mikroorganizmy.