Zawsze bezpiecznie w łazience

arrow_right_alt wszystkie artykuły

Wśród wielu osób nadal pokutuje mit niebezpieczeństwa związanego ze wstawianiem do łazienki dużych szklanych tafli, ze względu na możliwość ich stłuczenia. Nic bardziej mylnego.

Kabina prysznicowa bez brodzika Linia Aquante, kolekcja Corone, narożna szkło 6 mm, hartowane.

Prysznic nie od razu przekonał do siebie ludzi. Początki miał trudne, właśnie z powodu tłukliwości, jednak nie szyb, a brodzików, które były ceramiczne i właśnie łatwe do zniszczenia. Później nastała epoka stalowych bądź żeliwnych brodzików i problem przestał istnieć. Ostatnie lata, to panowanie w łazienkach brodzików do pryszniców z tzw. konglomeratu, którego użycie pozwoliło na wprowadzenie nie tylko szerszej oferty kształtów, niskich brodzików ale także kolorów i faktur, imitujących różna naturalne materiały. Historia lubi jednak zataczać koło i w ostatnich latach, dzięki nowoczesnym technologiom na rynku pojawiły się brodziki z powłoką ceramiczną.

Nieco inaczej było ze szkłem, które jest używane w kabinach. Choć sam materiał jest znany od tysięcy lat, transparentny materiał, z którym dziś nam kojarzy się szkło powstał dopiero na początku XX wieku, przeźroczystość osiągnięto zaś w jego połowie. Wcześniej (można to zobaczyć na zachowanych szybach okiennych, np. w starych kamienicach, tafle szkła miały charakterystyczną fakturę.

Przykład wyglądu szkła sprzed opracowaniem techniki jego „wygładzania”.

Sama możliwość uzyskania dużych, transparentnych szyb, to jednak nie wszystko, wiadomo, że taka tafla pod wpływem uderzenia pęka tworząc większe i mniejsze kawałki. Dodatkowo, rozpada się na charakterystyczne „noże” – spiczaste kawałki, którymi łatwo można się zranić. Dążąc do likwidacji tego efektu opracowano technologię hartowania szkła. I tu zaczęła się prawdziwa przygoda z luksusowymi kabinami prysznicowymi, których nie trzeba osadzać w profilach (ramach), wydobywając pełen efekt uroku szkła.

Hartowanie – w dużym skrócie – polega na poddaniu szkła działaniu wysokiej temperatury (ponad 600 stopni Celsjusza). W efekcie zmienia się jego struktura i jego mechaniczne uszkodzenie sprawia, że cała szyba pęka na tysiące małych kawałków, których krawędzie nie są ostre i spadając nie mogą ranić.

To oczywiście ostateczność, bo proces hartowania szkła wzmacnia jego odporność na uderzenia oraz zwiększa elastyczność. Sztywna tafla szkła pod działaniem temperatury otrzymuje właściwości odkształcania się pod wpływem uderzenia.

Czy to jest gwarancją bezpieczeństwa pod prysznicem? Tak, taką gwarancję dają producenci szkła hartowanego. Jego wykonanie jest dodatkowo, jak to się dzieje w przypadku kabin prysznicowych Aquante, testowane przez dział jakości, który sprawdza cechy każdej partii szkła trafiającej do fabryki.